گزش زنبور و دیگر حشرات_ پیشگیری و درمان

در حالیکه بیشتر مردم از خطر حمله جانوران بزرگ وحشت دارند، اما در واقع این حشرات هستند که بیشتر باید از آن ها ترسید. گزش زنبورهای عسل، زنبورهای زرد و زنبورهای سرخ بیشتر از انواع مارها، عنکبوت ها و عقرب ها باعث مرگ و میر می شود. در این نوشته، درباره اینکه چه کنید اگر به نیش زنبور حساسیت دارید، چگونه از گزش زنبور دوری کنید و در صورت گزیده شدن چه اقداماتی انجام دهید، رهنمون هایی ارائه خواهد شد.

اگر به نیش زنبور حساسیت دارید...

برخی از مردم فوق العاده به نیش زنبور حساسند. یک گزش ساده می تواند جداً زندگی آن ها را به خطر بیندازد. اگر می دانید که به گزش زنبور یا دیگر حشرات حساسیت شدید دارید، با پزشک مشورت کنید و در برنامه حتماً کیت اضطراری حساسیت نیش حشرات را همراه خود داشته باشید. پزشک شما می تواند دقیقاً داروهای مورد نیاز را برایتان فراهم کند. از تاریخ انقضای داروهای درون جعبه اطمینان حاصل کنید، چرا که بیشتر آنتی هیستامین ها (داروهای ضد حساسیت) باید پس از چند سال جایگزین شوند.

جلوگیری از گزش زنبور و دیگر حشرات:

*     از اسپری های دافع حشرات استفاده کنید. اکثر این اسپری ها از ماده ای به نام DEET در ترکیب اصلی شان استفاده می کنند که نقش بسزایی در دفع پشه ها دارد. ماده سیترونلا (Citronella) کمتر روی پوست اثر می گذارد، اما در کل تاثیر دفع کنندگی DEET را به همان اندازه ندارد.

*   از افترشیو، عطر و ادوکلن با طعم و بوی شیرین استفاده نکنید، چرا که اغلب باعث جذب پشه ها، زنبورها و دیگر حشرات می شود.

*    پشه بند وسیله بسیار خوبی است که در عین اینکه هوا را به داخل راه می دهد، جلوی ورود حشرات را می گیرد. پشه بند ها بیشتر در ترکیب چادرهای کوهستان به کار می روند، اما می توان آن ها را در اشکال دیگری نیز یافت، مثلاً در منافذ تهویه شلوار و شلوارک ها و دیگر البسه.

*    زنبورها معمولاً وقتی نیش می زنند که یا گیر افتاده باشند و یا تحریک شوند. هر منفذی از لباس را که ممکن است زنبور بین پوستتان و لباس گیر کند، ببندید. اگر اشتباهاً با کندوی زنبورها برخورد کردید، سعی در جمع آوری عسل ها نکرده و به هر طریق، مزاحمتی برای زنبورها ایجاد نکنید.

درمان گزیدگی زنبور و دیگر حشرات...

·   زنبورهای عسل معمولاً پس از گزش، نیش خود را در پوست شما جا می گذارند. با خراشیدن پوست بوسیله یک سوزن یا چاقو آن را بیرون بکشید. از دست کاری کردن آن با انگشت خودداری کنید، چرا که این کار احتمالاً باعث می شود زهر بیشتری به داخل پوست راه پیدا کند.

·   ناراحتی و درد ناشی از نیش حشرات اغلب با استفاده از پماد گزش حشرات خنثی می شود. پس اگر به منطقه ای می روید که حشرات در آنجا بسیارند، حتماً مقداری از آن را همراه خود داشته باشید.

·   افرادی که مورد گزش زیاد و شدید زنبورها واقع می شوند و یا به نیش زنبور حساسیت دارند، ممکن است دچار شوک آنافیلاکتیک شوند که به نوبه خود باعث تورم و مسدود شدن مجرای تنفسی می شود. در این حالت سریعاً نیش را خارج کرده و از داروهای آنتی هیستامین (ضد حساسیت) استفاده کنید. در صورت نیاز عملیات احیاء (CPR) را انجام دهید و مطمئن شوید که راه های تنفسی مصدوم باز هستند.

این ها اطلاعات پایه ای هستند که شما باید در مورد زنبور گزیدگی و گزش حشرات دیگر بدانید. به یاد داشته باشید که اگر در طبیعت به فعالیت های ورزشی مثل کوهپیمایی می پردازید، آگاهی، دانش و تمرین کافی در رابطه با کمک های اولیه بسیار ضروری است تا بتوانید در مواقع لزوم به خوبی آن را به مرحله اجرا درآورید.

 

http://www.abc-of-hiking.comمنبع: /

برگردان: فرشاد اسماعیل زاده

نوشته شده توسط علیرضا جرجیسی در |